rejestracja
Strona głównaNowościSpis obiektówIndeks nazwiskPublikuj u nasTekstyInne źródła

informacjeCo znajdziesz na tym portalu

gazonPrezentujemy szczegółowe opisy historycznych parków i ogrodów z terenu Wschodniej Polski, czyli z terenów dawnych województw białostockiego, bialskopodlaskiego, zamojskiego i częściowo suwalskiego, przylegających do obecnej wschodniej granicy Polski. Opisujemy historię tych obiektów i ich stan u schyłku lat 80. XX w. A także, jeśli to możliwe, zamieszczamy ich plany, mapy (także stare) oraz zdjęcia - stare i współczesne.  Podajemy też informacje o setkach innych obiektów, których dokładnie nie opisujemy z tej racji, że niewiele lub zgoła nic nie przetrwało z ich dawnych kompozycji do czasów współczenych (zob. spis obiektów w górnym menu). Aby dowiedzieć się co o nich piszemy należy użyć wyszukiwarki (w lewym górnym rogu strony głównej).

Zamieszczamy także ogromny indeks nazwisk (zob. w górnym menu).

Piszemy wiele o historii tych terenów oraz historii komponowania ogrodów (zob. zwłaszcza w lewym menu: Katalog parków i ogrodów i historia sztuki ogrodowej, które szczegółowo obrazują historię sztuki ogrodowej terenów byłego województwa białostockiego, bardzo ciekawej zwłaszcza w epoce Odrodzenia).

Można tu przeczytać szczegółowe opisy ponad 200 obiektów z terenu dawnego województwa białostockiego i ponad 100 z terenu byłego województwa bialskopodlaskiego (zob. w lewym menu: historyczne kompozycje ogrodowe i parkowe), a także ponad 60 z terenu byłego województwa zamojskiego (zob. w lewym menu: historyczne kompozycje ogrodowe i parkowe) i kilka z terenu byłego województwa suwalskiego. Opisy te obrazują historyczne przeobrażenia kompozycji poszczególnych obiektów (na tyle, na ile są znane) oraz stan tych kompozycji w latach 80. XX w. Niekiedy opisy te wzbogacono o informacje o zmianach zachodzących później, w latach 90. XX w. lub na początku wieku XXI.

Polecamy też obszerny zasób informacji w indeksie nazwisk (także genealogicznych) i wiele innych informacji w tekstach i artykułach.

Uzupełnieniem całości są krótkie teksty dotyczące sztuki ogrodowej, różnych rodzajów ogrodów lub spotykanych w starych ogrodach elementów. A także objaśnienia terminologiczne.

Jeśli kogoś interesują ogrody określonego rodzaju, to szcegółowo opisywane obiekty skatalogowane są także w układzie: zamkowe, dworskie, folwarczne, pałacowe, klasztorne, miejskie, willowe, fabryczne i inne (zob. teksty w górnym menu).

Znawcom tematu polecamy także kilka tekstów publikowanych u nas jako coś w rodzaju przedruków (zob. inne źródła w górnym menu).

m

 

Słowa klucze: historia sztuki ogrodowejKategoria:Nowości