rejestracja
Strona głównaNowościSpis obiektówIndeks nazwiskPublikuj u nasTekstyInne źródła

informacjeO zawartości portalu

Portal zawiera informacje o różnych założeniach grodowych z terenów położonych wzdłuż wschodniej granicy Polski, co oznacza również informacje o historii tych terenów, o zamkach, dworach, folwarkach, pałacach , klasztorach etc., ich historii i właścicielach od XIV, XV lub XVI w. do czasów współczesnych, a także różne informacje o charakterze przyrodniczym. Wiedza ta jest stale uzupełniana, m.in. w wyniku odnajdowania kolejnych informacji historycznych lub dlatego, że kontaktują się z nami osoby dysponujące różnymi materiałami dotyczącymi zarówno parków i ogrodów, jak i ich właścicieli lub innych osób z nimi związanych.

Najszersze publikowane materiały dotyczą obecnie dawnego województwa białostockiego, gdzie przedmiotem zainteresowania było ponad 900 obiektów. Informacje dotyczące tego województwa znajdują się w dwóch blokach, z których jeden dotyczy prac badawczych zakończonych opracowaniem Katalogu parków i ogrodów tego województwa i zawiera historię sztuki ogrodowej tych terenów (opisaną osobno dla każdej z kolejnych epok), a także podsumowanie wiedzy wypływającej z przebadania (źródłowo i w terenie) ponad 700 obiektów. Drugi zaś zawiera opisy szczegółowe ponad 200 obiektów wraz z podaniem źródeł, planami, zdjęciami, starymi mapami i innego typu ilustracjami, które dotyczą prezentowanych obiektów.

Kolejny blok dotyczy obiektów z terenów byłego województwa bialskopodlaskiego, gdzie opublikowano szczegółowe opisy ponad 100 obiektów - w bloku "Byłe województwo bialskopodlaskie - historyczne kompozycje ogrodowe i parkowe". W tekstach zamieszczono też wzmianki o innych obiektach (wszystkie te obiekty wymienione zostały w spisie obiektów dostępnym w górnym menu).

Trzeci blok dotyczy obiektów z terenu byłego województwa zamojskiego (gdzie prezentuje się ponad 60 obiektów).

Zamieszczono także opisy kilku obiektów z terenu byłego województwa suwalskiego.

Oprócz tych działów podstawowych portal prezentuje też różne teksty dotyczące interesujących nas założeń, w tym ewentualnie teksty i informacje nadsyłane przez naszych użytkowników.

W części Inne źródła (zakładka w górnym menu) można też znależć linki lub fragmenty innych wydawnictw opisujących kompozycje leżące na obszarze objętym zainteresowaniem naszego portalu, w tym opisy kilku obiektów z terenu byłego województwa lubelskiego.

Portal jest obszerny i zawiera zarówno informacje o obiektach, jak i o osobach (wraz z ich funkcjami i odniesieniami do poszczególnych obiektów), a także wiele informacji historycznych. Dlatego zachęcamy do korzystania z indeksu nazwisk, spisów oraz - gdy trudno coś znależć - do krzystania z wyszukiwarki.

m

Słowa klucze: ogrody, parki, dwory, folwarki, pałace, aleje, klasztory, zamki, kompozycje zieleniKategoria:ogrody