rejestracja
Strona głównaNowościSpis obiektówIndeks nazwiskPublikuj u nasTekstyInne źródła

informacjePamiętajmy o ogrodach

Ogrody towarzyszyły nam od zarania dziejów. A jeśli nawet niezupełnie, to nawet zanim człowiek zaczął je tworzyć nie było mu obojętne piękno natury. Niekiedy piękne miejsca czcił w sposób sakralny. Niekiedy tylko je podziwiał. Później zaczęł je wykorzystywać do wypoczynku i traktować jako wzorzec organizowania przestrzeni wokół siebie. Tak aby było pięknie i pożytecznie.

Poza tym trzeba było także uprawiać różne rośliny jadalne i użytkowe, więc powstawały uprawy, początkowo służące tylko celom użytkowym, a później często także w różny sposób przyozdabiane.

Tak oto zaczęto tworzyć ogrody użytkowe, użytkowo-ozdobne i ozdobne, które w różnych czasach stawały się też wyrazem myśli, potrzeb i filozofii swoich epok. A także przedstawiały ówczesne ideały piękna. Wiele z tych historycznych kompozycji już nie istnieje, a przy tym niektóre zniszczone zostały już dawno. Niektóe jednak przetrwały dając świadectwo swojej epoki, niektóre zachwycają nas do dziś. Te zniszczone mogły jednak być równie piękne, a może nawet piękniejsze od istniejących i bardzo interesujące.

Mogły dostarczać wzorców estetycznych, kształtować poglądy naszych przodków, na tym samym w jakiśc sposób również nasze, poprawiać standard życia i wpływać na warunki przyrodnicze okolicy.

Pamiętejmy więc o ogrodach, nawet tych, któych już nie ma, a może zwłaszcza o nich.

Słowa klucze: ogrody, parki, zabytkowe ogrodyKategoria:Strona Główna